Numune Alma İşlemleri

Numune alma işlemi, çevre laboratuvarlarının olmazsa olmazlarındandır. Çevre mevzuatı kapsamında rapor verebilmek için numunelerin yetkili laboratuvar ve sorumlu tarafından alınması gerekmektedir.

aq_block_3
aq_block_4

Çevre Referans Laboratuvarı tarafından yetkilendirilen çevre laboratuvarları, numune alarak çevre mevzuatı kapsamında rapor verebilir. Tesis tarafından gönderilen numuneler için çevre mevzuatı kapsamında olmayan bir rapor sunulabilir. Bakanlık numune alma konusuna önem vermektedir. Konu ile alakalı sertifika programları düzenleyerek, kalifiye sorumluların numune almalarını sağlamaktadır. Sadece Bakanlığın numune alma eğitimine katılan kişilerin aldığı numuneler de kabul edilmez. Kabul edilecek numune alma şekli şu şekildedir: sertifika alan yetkili kişi, yetkili çevre laboratuvarında çalışırsa alınan numune çevre mevzuatı kapsamında geçerli sayılır.

TÜBİTAK, Atık Yönetimi Yönetmeliği, Ek-3 analizi için numune alma işleminde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından konu ile alakalı yetki alan laboratuvarları kullanır. AEM Laboratuvarı bu konuda şirketlerden numune alıp, numunelerini TÜBİTAK'a bırakma yetkisi olan bir laboratuvardır.

Çeşitli havza izleme projeleri için gerçekleştirilen; yüzeysel ve yer altı sulardan numune alma, yerinde ölçüm, soğuk zincir ile transfer işlemleri numune almanın bir parçasıdır.

Numune alma işlemi konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının hizmetleri geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile numune alma işlemi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak'tan akredite bir kuruluştur.

Laboratuvar Hizmetinde Süreç

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

Teklif

Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

Saha

Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

Analiz

Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

Rapor

Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Numune Alma Parametre Listesi