Sağlık Laboratuvarı

Sağlık laboratuvarı, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuvarlara verilen isimdir. Genellikle bu konuda Halk Sağlığı Laboratuvarları yetkilidir.

Ticari amaçlı yüzme havuzlarında, belirli sürede (ayda bir) havuz suyu numunesini analiz yaptırma zorunluluğu mevcuttur. Yüzme havuzları konusunda Halk Sağlığı Laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. Önceden özel laboratuvarlardan bazıları da bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan yetkiliydi; fakat günümüzde özel laboratuvarlara yetki verilmemektedir.

Legionella analizi otel, spor salonu gibi alanlardaki legionella üremesini tespit etmek amacı ile yaptırılmaktadır. Lejyoner hastalığını önlemek adına önemli bir analiz türüdür. Sürüntü veya direkt su analizi şeklinde hizmet verilmektedir.

AEM laboratuvarı; havuz suyu analizi ve legionella analizi başlıklarında kontrol amaçlı sağlık laboratuvarı hizmeti vermektedir. Kapsam içi, yetkili laboratuvar analizleri için numune alma, Halk Sağlığı Laboratuvarı’na teslim hizmetleri de vermektedir.