Baca gazı ölçümü, bir diğer adı ile emisyon ölçümü, genellikle sanayi tesislerinin çatılarındaki veya bağımsız olarak yükselen bacalarda yapılan, ölçüm veya numune alma ve analiz işlemi olarak bilinmektedir. Çevre izni aşamasında, daha sonra ise rutin olarak 2 yılda bir ölçümlerin tekrarlanması gerekmektedir.

baca gazı ölçümü

baca gazı ölçümü

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yapılan baca gazı ölçümü; işletme içerisinde biriken, kirliliğe neden olabilecek gazların atıldığı bacalarda gerçekleştirilir. Yönetmelik, Ek-1 ve Ek-5 bölümlerinde çeşitli kimyasal kirleticiler ve bunlara karşılık gelen sınır değerler verir. Sınır değeri olan kirletici işletmede yer alır ve baca ile gaz olarak atılır ise bu bacada, o kirleticinin sınır değeri sağladığı ölçüm raporu ile ispatlanmalıdır.

Baca gazı ölçümü öncesinde tadilat yapılması gereken bacalar olabilir. Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve ölçüm standartlarında belirtilen şartların sağlanması için numune alma delikleri açmak, direkt baca veya bacada şapka var ise şapkanın boyunu yükseltmek yapılabilecek bazı değişikliklerdendir. Baca gazı ölçümü için noktaya erişmenin güvensiz olduğu bacalarda ise numune alma deliklerine ulaşmak amacıyla farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Örneğin; erişimin sağlanacağı bölgeye yürüyüş yolu, ölçüm platformu veya seyyar iskele kurmak, vinç kiralamak…

Emisyon ölçümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemine ölçüm programı giriş yapılır. Bu sistem en erken 5 gün sonrasına gün vermektedir. Ölçüm sonrasında raporlama için çeşitli bilgi ve evraklar gereklidir.

Emisyon veya baca gazı ölçümü ve analiz konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile emisyon veya baca gazı ölçümü ve analiz konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak’tan akredite bir kuruluştur.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası