Baca Gazı Ölçümü

Baca gazı ölçümü, bir diğer adı ile emisyon ölçümü, genellikle sanayi tesislerinin çatılarındaki veya bağımsız olarak yükselen bacalarda yapılan, ölçüm veya numune alma ve analiz işlemi olarak bilinmektedir. Çevre izni aşamasında, daha sonra ise rutin olarak 2 yılda bir ölçümlerin tekrarlanması gerekmektedir.

aq_block_3
aq_block_4

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yapılan baca gazı ölçümü; işletme içerisinde biriken, kirliliğe neden olabilecek gazların atıldığı bacalarda gerçekleştirilir. Yönetmelik, Ek-1 ve Ek-5 bölümlerinde çeşitli kimyasal kirleticiler ve bunlara karşılık gelen sınır değerler verir. Sınır değeri olan kirletici işletmede yer alır ve baca ile gaz olarak atılır ise bu bacada, o kirleticinin sınır değeri sağladığı ölçüm raporu ile ispatlanmalıdır.

Ölçüm öncesinde tadilat yapılması gereken bacalar olabilir. Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve ölçüm standartlarında belirtilen şartların sağlanması için numune alma delikleri açmak, direkt baca veya bacada şapka var ise şapkanın boyunu yükseltmek yapılabilecek bazı değişikliklerdendir. Ölçüm noktasına erişmenin güvensiz olduğu bacalarda ise numune alma deliklerine ulaşmak için farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Örneğin; erişimin sağlanacağı bölgeye yürüyüş yolu, ölçüm platformu veya seyyar iskele kurmak, vinç kiralamak...

Emisyon ölçümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemine ölçüm programı giriş yapılır. Sistem en erken 5 gün sonrasına gün vermektedir. Ölçüm sonrasında raporlama için çeşitli bilgi ve evraklar gereklidir.

Emisyon veya baca gazı ölçüm ve analiz konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile emisyon veya baca gazı ölçüm ve analiz konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak'tan akredite bir kuruluştur.

Laboratuvar Hizmetinde Süreç

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

Teklif

Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

Saha

Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

Analiz

Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

Rapor

Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Baca Gazı Parametre Listesi