Arıtma çamuru analizi, Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik ve Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik kapsamında çevre mevzuatında yer almaktadır. Eğer evsel ve kentsel arıtma çamuru, toprakta gübre katkısı olarak kullanılacaksa veya atık olarak düzenli depolamaya gönderilecekse, az önce belirtilen yönetmelikte yer alan şartları sağlamak zorundadır.

Arıtma Çamuru Analizi

Arıtma Çamuru Analizi

Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik kapsamında, Ek-2B’de yer alan stabilize arıtma çamuru analiz belgesi için numune aldırmak ve analiz yaptırmak gerekir. Bu analiz raporu, diğer rapor ve bilgiler ile amaçlanan, stabilize arıtma çamuru kullanım izin belgesi almaktır. Alınan izin belgesi ile arıtma çamurunun; insan, hayvan, bitki ve toprağa zarar vermeden kontrollü olarak kullanımının gerçekleştiği ispatlanır.

Bir diğer arıtma çamuru analizi de Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılabilir. Atıkların düzenli depolanabilmesi için kabul kriterleri (Ek-2) tablosunda yer alan parametreler, atık olarak düzenli depolamaya gönderilecek olan arıtma çamurları için atık analizi kapsamında analiz edilir.

Arıtma çamuru analizi konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile arıtma çamuru analizi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak’tan akredite bir kuruluştur.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası