Gürültü ölçümü, çevresel ve akustik olarak ikiye ayrılmaktadır. Çevre mevzuatı kapsamında yer alan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile gürültünün kirlilik seviyesine ulaşmasına engel olunur.

gürültü ölçümü

gürültü ölçümü

Çevresel gürültü ölçümleri iş yeri, atölye, eğlence yerlerinde gerçekleştirilir. Canlı müzik izni almak veya belediyelere yapılan şikayetleri değerlendirmek amacı ile çevresel gürültü ölçümü yapılır. Çevresel gürültü ölçümleri genellikle belediyeler tarafından istenir, bazı durumlarda il çevre ve şehircilik müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu ölçümleri isteyebilir.

Akustik gürültü ölçümleri ise daha çok büyük ölçekte fabrika, kırma eleme tesisi gibi işletmelerden istenir. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında, çevre izni esnasında, gürültü ölçümü istenen işletmelerde akustik gürültü ölçümü yaptırılmak zorundadır. Kapsama dahil olmayan bazı işletmelerin aldığı şikayetler değerlendirilirken de il çevre ve şehircilik müdürlükleri tarafından akustik ölçüm isteyebilir. Akustik ölçümün teknik olarak alınamayacağı durumlarda çevresel gürültü ölçümü yapılır.

Gürültü ölçümü konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile gürültü ölçümü konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak’tan akredite bir kuruluştur.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası