Hava Kalitesi Ölçümü

Hava kalitesi ölçümü diğer adı ile imisyon ölçümü, Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında çevre mevzuatında yer alır. Çevre izni aşamasında veya 2 yılda bir kontrol amacı ile ölçümler tekrarlanır.

aq_block_3
aq_block_4

Yığma malzemenin açıkta (kapalı alan dışında) depolandığı, bacadan atılan gazın kütlesel debisinin aştığı zamanlarda hava kalitesi ölçümleri aylık izleme olarak yaptırılmalıdır. Ölçümlerden önce modelleme yapılması gerekli olabilir. İzleme yapıldığı için mevzuatta geçen ölçüm süresi, aylık analiz sonuçları verilerek, genelde 2 ay sürer.

İmisyon ölçümüne başlayabilmek için Bakanlık paneline giriş yapılması gerekir. Bakanlığa yapılacak bildirimde, ölçüm günü en erken 5 gün sonrasına verilebilir. Bu da en erken yapılabilecek hava kalitesi ölçümünü, otomatik olarak günümüzden 5 gün sonrasına erteler.

Hava kalitesi ölçümü konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile hava kalitesi ölçümü konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak'tan akredite bir kuruluştur.

Laboratuvar Hizmetinde Süreç

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

Teklif

Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

Saha

Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

Analiz

Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

Rapor

Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Hava Kalitesi Parametre Listesi