Havuz Suyu Analizi

Havuz suyu analizi, Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan analiz çeşididir.

aq_block_3
aq_block_4

Yüzme amacı ile kullanılan havuzlarda, havuz suyu analizi; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak yapılır. Süreç; yerinde numune alma, ölçüm, analiz ve sonrasında raporlama ile tamamlanır.

Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından, ticari amaçlı yüzme havuzlarında denetim ve takip gerçekleştirilir. Ticari amaçlı kullanımı olan tesislerdeki yüzme havuzlarından, her ay en az bir numune aldırılmalı ve analiz yaptırılmalıdır. Bu şekilde kullanımı olan yüzme havuzlardan alınan numunelerin sonuçları, yetkili laboratuvarlar tarafından Sağlık Bakanlığına bildirilir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen değerlerin, yönetmelikte belirtilen sınır değerleri sağlaması gerekir.

Mikrobiyolojik analizler için kısa sürede laboratuvara numuneler ulaşmalı ve analiz işlemlerine başlanmalıdır. Ayrıca mikrobiyolojik analizlerde numune alınan kabın sterilizasyonu çok önemlidir, steril kaplara numune alınarak uygun soğuk zincirde taşıma gerçekleştirilmelidir.

Havuz suyu analizi konusu ile alakalı, Sağlık Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile havuz suyu analizi konusunda, İstanbul il sınırlarında, Sağlık Bakanlığından yetkili ve Türkak'tan akredite, diğer şehirlerde sadece Türkak'tan akredite bir kuruluştur.

Laboratuvar Hizmetinde Süreç

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

Teklif

Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

Saha

Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

Analiz

Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

Rapor

Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Havuz Suyu Parametre Listesi