Havuz suyu analizi, Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan analiz çeşididir.

havuz suyu analizi

havuz suyu analizi

Yüzme amacı ile kullanılan havuzlarda, havuz suyu analizi; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak yapılır. Süreç; yerinde numune alma, ölçüm, analiz ve sonrasında raporlama ile tamamlanır.

Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından, ticari amaçlı yüzme havuzlarında denetim ve takip gerçekleştirilir. Ticari amaçlı kullanımı olan tesislerdeki yüzme havuzlarından, her ay en az bir numune aldırılmalı ve analiz yaptırılmalıdır. Bu şekilde kullanımı olan yüzme havuzlardan alınan numunelerin sonuçları, yetkili laboratuvarlar tarafından Sağlık Bakanlığına bildirilir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen değerlerin, yönetmelikte belirtilen sınır değerleri sağlaması gerekir.

Mikrobiyolojik analizler için kısa sürede laboratuvara numuneler ulaşmalı ve analiz işlemlerine başlanmalıdır. Ayrıca mikrobiyolojik analizlerde numune alınan kabın sterilizasyonu çok önemlidir, steril kaplara numune alınarak uygun soğuk zincirde taşıma gerçekleştirilmelidir.

Havuz suyu analizi konusunda, Sağlık Bakanlığından yetkili olan Halk Sağlığı laboratuvarlarının raporları geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile havuz suyu analizi konusunda, Türkak’tan akredite bir kuruluştur. Özel laboratuvarların yetkilendirilmesine son verildiği için Sağlık Bakanlığı yetkisi sona erdi. Raporlarımızın TÜRKAK geçerliliği vardır. AEM Laboratuvarı, ticari amaçlı faaliyet göstermeyen işletmelere veya ticari faaliyet gösterenlerin kendilerini kontrol etmesi amacıyla numune alma ve analiz hizmeti vermeye devam etmektedir.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

YÜZME HAVUZ SUYU ANALİZ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası