Legionella Analizi

Legionella analizi, Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, Biyolojik Etkenlere Maruziyet Riskinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında istenen bir analiz çeşididir.

aq_block_3
aq_block_4

Nemli ortamlarda üreyebilen bakteriler, havanın nemi ile taşınarak, solunum yoluyla insan vücuduna yerleşebilir. Legionella bakterisinin neden olduğu iki belirgin hastalık vardır, bunlar; lejyoner ve pontiac ateşi hastalıklarıdır. Hastalık bazen belirti göstermeden atlatılabilir; fakat bazen tedavi yoluna gidilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Önlem alınması gereken alanlar; merkezi ısıtma, soğutma, havalandırma sistemleri veya suyun bulunduğu ve kullanıldığı alanlardır. Klima, jakuzi, su tankları üremenin olabileceği yerlerdir. Özellikle dikkat etmesi gereken sektörler, kalabalık insan topluluğunun bir arada bulunduğu veya konakladığı sağlık ve turizmdir.

Sahadan alınan numuneler soğuk zincir ile laboratuvara iletilir. Membran filtre ya da santrifüj metodu ile deriştirilen numuneler besi yerine aktarılır. İnkübasyon ve doğrulamadan neticesinde, 10-12 gün içerisinde, sonuç elde edilir.

Legionella analizi konusu ile alakalı, Sağlık Bakanlığına bağlı birimler denetleme gerçekleştirir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile legionella analizi konusunda, Türkak'tan akredite bir kuruluştur.

Laboratuvar Hizmetinde Süreç

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

Teklif

Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

Saha

Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

Analiz

Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

Rapor

Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Legionella Parametre Listesi