Asbest analizi, Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında istenen bir analiz çeşididir.

Asbest Analizi

Asbest Analizi

Kanserojen olarak bilinen ve kullanımı, üretimi yasaklanan asbest türevleri; uzmanlar eşliğinde ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Asbest söküm uzmanları tarafından işlemler yürütülür. Bu aşamalar esnasında asbest analizi gerekmektedir. Asbest ile yapılacak çalışmalar sırasında ciddi güvenlik önlemleri alınmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları konu hakkında işletmeleri bilinçlendirmeli ve asbest konusunda çalışan profesyonellerden destek almalıdır.

Asbest analizi yaygın olarak iki şekilde yapılmaktadır: katı numunelerde asbest tayini, ortamdaki askıda asbest lifi ölçümü.

Katı Numunelerde Asbest Analizi:

Asbest varlığı incelenir, tespit amaçlı yapılan analiz çeşididir. En yaygın bilinen 6 asbest türü (krizotil, krokidolit, amosit, antofillit, tremolit ve aktinolit) gözlemlenir, mikroskopta analiz yapılır. Var, yok olarak sonuç verilir.

Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında istenilen, asbest envanter raporu için gerekli asbest analizi olarak bilinir. Asbest söküm uzmanları eşliğinde numune alınması tavsiye edilir. 01.03.2019 tarihi itibari ile İSGÜM yetkisi olan laboratuvarların raporları geçerli olacaktır. AEM Laboratuvarı, NIOSH-NMAM 9002 standartı kapsamında TÜRKAK akreditasyonuna ve İSGÜM yeterliliğine sahiptir.

Havadaki Askıda Asbest Lifi Analizi:

Askıda asbest lifi, katı numunelerden farklı olarak, laboratuvar çalışanları tarafından alınması gereken bir ölçümdür. Ortamda, uçucu olan asbest liflerinin, noktasal ve maruziyet olarak örneklemnesini içerir. Örneklenen numune laboratuvarda analiz edilir. Konsantrasyon olarak sonuç verilir.

Asbest lifi sayımı, yaygın olarak asbest söküm işlemleri esnasında istenen, asbest ölçüm ve analiz çeşitidir. İSGÜM tarafından yetkisi olan laboratuvarların raporları geçerlidir. AEM Laboratuvarı NIOSH-NMAM 7400 standartı doğrultusunda aktif olarak ölçüm ve analiz yapabilmektedir. Aynı standarttan, asbest analizi konusunda, TÜRKAK akreditasyonu ve İSGÜM yeterliliğine sahiptir.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin ilgili bölümü için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası