Numune alma işlemi, çevre laboratuvarlarının olmazsa olmazlarındandır. Çevre mevzuatı kapsamında rapor verebilmek için numunelerin yetkili laboratuvar ve sorumlu tarafından alınması gerekmektedir.

numune alma işlemi

numune alma işlemi

Çevre Referans Laboratuvarı tarafından yetkilendirilen çevre laboratuvarları, numune alarak çevre mevzuatı kapsamında rapor verebilir. Tesis tarafından gönderilen numuneler için çevre mevzuatı kapsamında olmayan bir rapor sunulabilir. Bakanlık numune alma konusuna önem vermektedir. Konu ile alakalı sertifika programları düzenleyerek, kalifiye sorumluların numune almalarını sağlamaktadır. Sadece Bakanlığın numune alma eğitimine katılan kişilerin aldığı numuneler de kabul edilmez. Kabul edilecek numune alma şekli şu şekildedir: sertifika alan yetkili kişi, yetkili çevre laboratuvarında çalışırsa alınan numune çevre mevzuatı kapsamında geçerli sayılır.

TÜBİTAK, Atık Yönetimi Yönetmeliği, Ek-3 analizi için numune alma işlemi konusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetki alan laboratuvarları kullanır. AEM Laboratuvarı bu konuda şirketlerden numune alıp, numunelerini TÜBİTAK’a bırakma yetkisi olan bir laboratuvardır.

Çeşitli havza izleme projeleri için gerçekleştirilen; yüzeysel ve yer altı sulardan numune alma işlemi, yerinde ölçüm, soğuk zincir ile transfer işlemleri numune almanın bir parçasıdır.

Numune alma işlemi konusu ile alakalı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili olan laboratuvarlarının hizmetleri geçerlilik göstermektedir. AEM Laboratuvarı; uzman kadrosu, teknik imkanları ve kaliteli hizmeti ile numune alma işlemi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili, Türkak’tan akredite bir kuruluştur.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

AKREDİTASYON SERTİFİKASI

Akreditasyon belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETKİ BELGESİ

Bakanlık yetki belgesinin tamamı için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası