Debi ölçümü ağırlıklı olarak, su çerçeve direktifi kapsamında gerçekleşen projelerde alınan ölçümlerden biridir. Burada bahsedilen debi ölçümü, akışkan nehir veya akarsu yataklarında akustik doppler (Acoustic Doppler Current Profiler (ADCP)) ve/veya cüce muline ile yapılan ölçümlerdir.

Debi Ölçümü

Debi Ölçümü

Akarsulara ilişkin hidrolojik parametreler arasında yer alan akış ölçümü, su çerçeve direktifi için önemli bir veridir. Ülkemizde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı; Su Yönetimi Genel Müdürlüğü veya Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projelerde, yüzeysel sular için akış ölçümü genellikle istenir. Bu gibi durumlarda akustik doppler ve/veya cüce muline ile nehir yataklarının debi ölçümü yapılır.

Orman ve Su işleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Sakarya Havzasında Su Kalitesi İzleme ve DSİ Kapasite Geliştirmesi Projesi kapsamında, TÜBİTAK ile beraber gerçekleştirilen çalışmada, akış ölçümleri AEM Laboratuvarının yetkin çalışanları tarafından gerçekleştirildi ve rapor edildi. 2017-2018 yılları içinde 12 ay süren projede, 3 ayda bir toplamda 4 dönem ve yaklaşık 400 noktada bu ölçümler tamamlandı. Gerçekleştirilen diğer projeler ile şirket deneyimi üst seviyeler ulaştı.

AEM Laboratuvarı, Teledyne RiverRay akustik doppler (ADCP), AKIM MCM-02 cüce muline cihaz ve ekipmanları ile sığ ve derin; dar ve geniş yataklı akışkan sularda debi ölçümü yapabilmektedir.

Debi Ölçümü Sırasında Kullanılan Cihaz, Ekipman Özellikleri:

Teledyne RiverRay

 • Qrz-Kontrol: Sürekli otomatik adaptasyonlu ölçüm sistemi, bir taraftan diğer tarafa yapılan debi ölçümü ile ideal hale getirilir, müdahaleye gerek kalmadan en yüksek kalitede veri alınmasını sağlar.
 • Azaltılmış boyutlar, ağırlık ve akış bozukluğu: Düzgün yüzeyli yeni faz dizilimli transdüser sayesinde en yüksek kalite ile veriler alınır.
 • Çok Yönlü: Tek cihaz ile 0,2 ile 40 metre arasında derinliklere sahip nehirlerden yüksek kalitede veri toplanmaktadır.
 • Eşsiz Yüzey Ölçümleri: Girişimsiz ve kısa mesafe ölçümleri ile kritik yüzey katmanlarında debi hesaplamalarını geliştirir.
 • Platform Stabilitesi: Ocean Science tarafından tasarlanan ve üretilen RiverRay yeni bot sistemi, daha az sürüklenir, daha az türbülansa neden olur ve yüksek su hızı ve dalgalarda daha kolay kullanım sağlar.
 • Kablosuz İletişim: Veriler kıyıda bulunan istasyona BluetoothTM tekonoloji ile iletilir.
 • DGPS Uygunluk: Değişen nehir yatakları gibi zor koşullar için DGPS bağlantısı yapılabilmektedir.

AKIM MCM-02

MCM-02 model Cüce Muline sığ sularda su hızını ölçmek için kullanılır. Cüce mulinenin kullanıldığı yerler:

 • Nehirlerde, küçük sulama kanallarında, oluklarda
 • Laboratuvarlarda, denizlerde
 • Sulama kanalları çıkışlarında ve tahliyesinde

Cüce muline sığ sularda su hızının ölçümlerindeki ispatlanmış kalitesi, hassasiyeti ve güvenilirliğinden dolayı dünya çapında kullanılmaktadır. Hafif ve pratik bir debi ölçümü cihazı olduğu için genellikle uzak bölgelerdeki sığ sularda, debi ölçümü yapılırken tercih edilmektedir. Çok hassas iki rulmanlı mil, en az 0,025 m/sn ile en fazla 5 m/sn su akış hızında “reed kontak” vasıtasıyla en hassas “su hızı ölçümü” yapılabilmektedir. Cüce mulinenin kullanıldığı su derinliği en az 4 cm’dir.

LABORATUVAR HİZMETİNDE SÜREÇ

Teklif ile başlayan süreç, raporlama ile son bulmaktadır. Genel olarak iş akışı aşağıdaki gibidir.

 • TEKLİF

  Satış ekibi desteği ile teklif hazırlanır. Kaliteli ve hızlı hizmet için teklifi onaylamanız kalır.

 • SAHA

  Planlama yapılır, gerekli durumlarda saha keşfi de olabilir. Saha ekiplerimiz, numune alır veya ölçüm yapar.

 • ANALİZ

  Laboratuvara kabul olan numuneler analiz yapılır. Yetkin analist kadrosu ile güvenilir sonuçlar alınır.

 • RAPOR

  Analiz sonuçları rapora dökülür. Kimi zaman üç sayfalık, kimi zaman yüzlerce sayfa rapor hazırlanır.

Daha detaylı bilgi veya hizmet almak için iletişime geçin!

⇒ İletişim Sayfası